Co należy wymienić zaraz po zakupie używanego samochodu?

Wymiana niektórych części samochodowych po zakupie używanego autaZakup używanego samochodu to moment, który wśród wielu wywołuje ogromne emocje. Co jednak należy zrobić by móc cieszyć się z zakupu jak najdłużej?

Po pierwsze nie można zaufać sprzedawcom, którzy często zapewniają o niedawnej wymianie oleju czy też rozrządu. O sama wymiana oleju nie jest aż tak pilną sprawą i przejechanie kilkuset kilometrów więcej nie powinno sprawić większych kłopotów, to już z samym rozrządem jest zupełnie inaczej. To jedna z najważniejszych części w naszym samochodzie, która odpowiada za przenoszenie napędu. Jeszcze nie tak dawno większość samochodów wyposażona była w łańcuch rozrządu, który teraz ustąpił miejsca gumowemu paskowi. Niestety jego pęknięcie powoduje poważne uszkodzenia silnika i praktycznie w każdej takiej sytuacji naprawa kończy się na remoncie kapitalnym całej jednostki napędowej.

Pamiętajmy o tym, że należy go systematycznie wymieniać co około 60-90 tysięcy kilometrów lub co 5 lat. Koszt jego wymiany zależny jest od marki pojazdu i może wynosić nawet kilkaset złotych. Nie można więc zbytnio wierzyć sprzedającemu, który zapewnia nas, że go wymienił, bowiem ciężko uwierzyć w to, że wydaje on lekką ręką sporą kwotę na remont auta przeznaczonego na sprzedaż. Nie pozostaje nam nic innego jak zaraz po zakupie pojazdu udać się do warsztatu i zlecić wymianę rozrządu wraz z paskiem i wszelkimi rolkami czy napinaczami.

Dopiero później powinniśmy zająć się wszelkimi płynami eksploatacyjnymi. Na pewno wymienić należy olej silnikowy. Poza tym należy sprawdzić poziom pozostałych płynów takich jak płyn chłodniczy czy płyn w układzie wspomagania kierownicy. Nie zapomnijmy także o wymianie filtrów oleju, paliwa i powietrza. W przypadku gdy zakupiony przez nas samochód wyposażony został w instalację gazową, warto również udać się do odpowiedniego warsztatu na jej kontrolę. Do prawidłowego jej działania niezbędna jest regularna wymiana niektórych filtrów.

W przypadku gdy auto wyposażone zostało w klimatyzację również jej należy poświęcić nieco czasu. Najważniejszym jej elementem jest sprężarka, która nieodpowiednio smarowana szybko się zaciera i ulega uszkodzeniu. Poza tym niezmiernie ważną rzeczą, którą należy sprawdzić jest poziom cieczy chłodzącej. Dziś klimatyzacja w aucie jest już standardem i jej przeglądem może się zająć praktycznie każdy warsztat posiadający niezbędne urządzenia.