Czy skup samochodów używanych jest korzystny w porównaniu z konkurencją?

Skup samochodów osobowychCzy skupy samochodów używanych (osobowych) są korzystne w porównaniu z konkurencją?

Sprzedanie samochodu nigdy nie było sprawą prostą i szybko. Nie, kiedy odpowiadamy za nią osobiście. Z tego powodu na rynku pojawiły się także inne opcje, które mają między innymi ułatwić cały ten proces sprzedaży przeciętnej osobie. Jednym z takich przykładów jest właśnie skup samochodów używanych, któremu warto przyjrzeć się uważniej.

Rynek przepełniony konkurencją

Trzeba przyznać, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele samochodów osobowych w przeróżnych cenach. Stanie się konkurencyjnym oznacza zazwyczaj mniejszy zysk, gdyż cena musi stać się bardzo obniżona. Tak sytuacja ma miejsce głównie od 2004 roku, kiedy to Polska przyłączyła się do Unii Europejskiej i sprowadzanie pojazdów używanych rozpoczęło się na dobre. Dziś ponad 8 milionów używanych pojazdów przekracza Polską granicę w celu dalszego odsprzedania ich. To mówi wszystko na temat wielkości konkurencji w kraju. W środku tego wszystkiego musi znaleźć się miejsce do sprzedania pojedynczego samochodu. Trzeba przyznać, że coraz więcej osób rezygnuje ze sprzedaży osobiście i szuka innych rozwiązań. W końcu nie każdy musi mieć odpowiednie umiejętności sprzedażowe oraz niezbędną ilość wolnego czasu, aby móc zająć się na poważnie wszystkimi aspektami związanymi ze sprzedażą samochodu.

Czas zawsze odgrywa decydującą rolę

Pragnąc sprzedać swój samochód bezpośrednio trzeba liczyć się z tym, że konieczne będzie poświęcenie wielu godzin na sprawy związane z udostępnianiem ogłoszeń. Inną sprawą jest również to, że niezbędne będzie także poświecenie kilku dłuższych chwil na przygotowanie samego samochodu. Mowa tutaj oczywiście o umyciu go, wysprzątaniu w środku, zadbaniu o odpowiednie prezentowanie się wnętrza pojazdu. W końcu nikogo nie przekona zakurzony samochód, który na dodatek nie chce lekko ruszyć z miejsca, a w środku, którego panuje chaos.

Skup samochodów używanych

Dlatego do wielu osób przemawia sprzedaż auta w skupie samochodów używanych, gdyż może po prostu pozbyć się problemu w kilka minut do kilku dni. Taki luksus jest czymś niezwykle pożądanym i niemal nieosiągalnym przy sprzedaży osobistej. Z tego też powodu skupy będą cieszyć się popularnością. Co ciekawe niewielki wpływ na ten trend mają nieco zaniżone wyceny samochodów przez skupy, gdyż oczywiście taki auto skup później musi dalej sprzedać auto i osiągnąć z tego tytułu jakiś zysk. Możliwość szybkiego otrzymania pieniędzy do ręki staje się jednakże czymś, co naprawdę ciężko przebić.

Skup samochodów kontra autokomis

Przed zdecydowaniem się na sprzedanie swojego samochodu w skupie samochodów używanych, warto przejrzeć również inne opcje, jakie daje rynek. Przykładowym rozwiązaniem są autokomisy. Można znaleźć je zazwyczaj w każdym większym mieście, jednak i tak rzadziej od skupów. Problem z tą opcją jest przede wszystkim to, że cieszą się złą sławą. W dodatku nie odkupują naszego samochodu, a jedynie pomagają w sprzedaży. Nie jest to dobre rozwiązanie dla osoby, która potrzebuje gotówki natychmiast, bo szansa na to, że znajdzie się kupiec błyskawicznie - jest minimalna. W dodatku w takim komisie jest znacznie więcej pojazdów, a nie tylko nasz, dlatego nie jest on nawet na końcu listy priorytetów danego właściciela komisu. Jeśli chodzi o złą sławę, to polega ona na tym, że w autokomisach bardzo często są do kupienia również samochody, które należą do danej firmy. I to właśnie te pojazdy sprzedawane są dużo częściej i szybciej, a reszta często ma być po prostu zachętą do odwiedzenia przez klientów, którzy widzą, że jest spory wybór.

Skup aut używanych kontra lombard - porównanie

Poza komisem i skupem można zdecydować się na lombard. W tym przypadku ograniczeniem jest przede wszystkim to, że nie każda firma o tego typu profilu działania zainteresowana jest samochodami. Jest to kwestia bardzo indywidualna i rzadko spotykana. Te, które decydują się na tę możliwość nie są zbyt opłacalną opcją. W rzeczywistości można stać się o wiele bardziej stratnym, niż w przypadku skupu. Wszystko, dlatego że najczęściej można liczyć na zaledwie do 50% ceny rynkowej. Istnieje bardzo duża szansa na to, że szybko znajdzie się osoba zainteresowana, jednak nie można mieć takiej gwarancji. Trzeba przyznać, że ta opcja nie jest spełnieniem marzeń żadnej osoby.