Kursy operatorów wózków widłowych szansą na znalezienie pracy

Praca na wózku widłowymKursy operatorów wózków widłowych szansą na znalezienie pracy

Dość popularne są obecnie kursy operatorów wózków widłowych. Pozwalają one na szybkie zdobycie nowych kwalifikacji i otrzymanie lepszej pracy. Dla wielu osób są znakomitą szansą na podjęcie jakiegokolwiek zatrudnienia, a w przypadku operatorów wózków: pracy pewnej, dobrze płatnej i łatwej do zdobycia.

W coraz większej ilości miejsc zatrudnia się bowiem osoby z uprawnieniami operatorów wózków. Tego typu urządzenia są powszechne nie tylko w dużych marketach. Znajdują zastosowanie również w magazynach, firmach produkcyjnych, budowlanych, a nawet transportowych.

To wszędzie tam możemy znaleźć zatrudnienie jako profesjonalny operator wózka. Mogłoby się wydawać, że posługiwanie się tego typu urządzeniem jest niezwykle proste. Nic bardziej mylnego. Musimy pamiętać o tym, że wózek widłowy ma wiele rodzajów i typów. Istnieją wózki podnośnikowe, ładunkowe, unoszące czy ciągnikowe. Każdy z nich obsługuje się w inny sposób. Wiele zależy również od sposobu zasilania wózka. Istnieją wózki widłowe z napędem elektrycznym, akumulatorowym, spalinowym, silnikiem benzynowym czy diesel. Ponadto, wózki jezdniowe różnią się między sobą w zależności od sposobu kierowania. Są wózki prowadzone, podestowe, zdalnie sterowane czy wyposażone w specjalny fotel dla operatora. Widać więc, jak rozbudowana jest oferta wózków jezdniowych, czyli widłowych.

Uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych

Do prowadzenia wózka widłowego niezbędne są konkretne uprawnienia, które można zdobyć na kursach w wielu ośrodkach. Aby zapisać się na nie, trzeba być osobą pełnoletnią, posiadać minimum podstawowe wykształcenie oraz brak przeciwwskazań do operowania tego typu maszynami. W szkoleniu mogą brać udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Kurs składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej.

Część teoretyczna i praktyczna kursu na wózki widłowe

Część teoretyczna obejmuje takie zagadnienia jak: budowa wózków, ich typy, rodzaje, obowiązki operatora wózka, zastosowanie tych urządzeń oraz wiadomości z zakresu BHP. Z kolei część praktyczna to zastosowanie zdobytej wiedzy podczas jazdy wózkiem. Kursanci pod okiem wykwalifikowanych instruktorów uczą się prowadzić różne typy wózków widłowych, zarówno pustych, jak i załadowanych. Jest to o tyle istotne, ponieważ pusty i załadowany wózek jezdniowy ma zupełnie inny środek ciężkości. Wpływa to zarówno na sam proces prowadzenia wózka, jak i na wykonywanie manewrów. Każdy kursant musi poczuć, jak zmienia się środek ciężkości wózka i wyrobić w sobie nawyki odpowiedniego manewrowania zarówno pustym, jak i załadowanym urządzeniem. Pozwoli to uniknąć wypadków w pracy w przyszłości.

Egzamin kwalifikacyjny

Kiedy kursant weźmie udział w zajęciach zarówno teoretycznych, jak i praktycznych, może śmiało przystąpić do egzaminów kwalifikacyjnych. Pierwszy z nich obejmuje test wiedzy z wykładów teoretycznych. Zdanie tej części pozwala na przystąpienie do kolejnej, dla wielu trudniejszej i znacznie bardziej stresującej: jazdy egzaminacyjnej wózkiem. Pozytywne zaliczenie obu tych części jest równoznaczne z otrzymaniem uprawnień operatora wózka widłowego.

Warto pamiętać o tym, że zdobyte zaświadczenie jest dożywotnie i ważne na terenie całej unii Europejskiej. Możemy się więc starać o zatrudnienie w tym zawodzie również poza granicami naszego kraju.