Obliczanie dni płodnych - ważna umiejętność

Obliczanie dni płodnychUmiejętność obliczania dni płodnych jest dla kobiet bardzo ważna zarówno dla tych, które planują powiększenie rodziny, jak i dla tych które starają się uniknąć ciąży. Prawidłowe określenie dni płodnych jest jedną z najstarszych naturalnych metod antykoncepcyjnych. Nie jest to oczywiście niezawodna metoda w stu procentach, ponieważ naturalna antykoncepcja zawodzi częściej niż wszystkie inne.

Wpływ na jej skuteczność może mieć wiele czynników takich długotrwały stres będący przyczyną zmiany długości cyklu, nieregularne krwawienie miesięczne, przyjmowanie leków, zmiana klimatu, zmiana trybu życia i wiele innych.

Jak prawidłowo określić dni płodne?

Aby dokonać prawidłowego określenia dni płodnych należy po pierwsze mieć regularne krwawienie miesięczne określające długość cyklu, który najczęściej trwa 28 dni, jednak jego długość zawsze należy określać indywidualnie, gdyż niektóre kobiety mają krótszy, a inne dłuższy cykl, nie należy więc sugerować się danymi statystycznymi, lecz własnymi obliczeniami dokonywanymi przez okres od 4 do 6 miesięcy. Dni płodne następują po zaprzestaniu krwawienia miesiączkowego gdy zmienia się konsystencja śluzu w szyjcie macicy na bardziej gęsty i przezroczysty rozpoczynają się dni płodne, które w przybliżeniu trwają 4 dni, po nich następuje uwolnienie z jajnika komórki jajowej, gotowej do zapłodnienia, wówczas to temperatura ciała kobiety ulega nieznacznemu podwyższeniu, ale tylko regularne i systematyczne jej pomiary mogą dać prawidłowy wynik.

Obliczanie dni płodnych - Reguła Holta

Najpopularniejszą metodą obliczania dni płodnych jest tak zwana Reguła Holta, według której 14 dzień cyklu to czas owulacji, zaś cztery dni, które go poprzedzają, oraz trzy kolejne dni po owulacji są uważane za dni płodne, czyli  10-17 dzień cyklu to czas kiedy najłatwiej zajść w ciążę.  Metoda ta jest najskuteczniejsza w przypadku kobiet, których cykl wynosi równo 28 dni, natomiast gdy jest on dłuższy, lub krótszy należy dni płodne obliczyć indywidualnie. Czyli jeśli w cyklu 28 dniowym dzień owulacji jest równo połową cyklu czyli 14 dniem w przypadku cyklu 30 dniowego będzie to 15 dzień cyklu, zaś dni płodne wystąpią pomiędzy 11 a 18 dniem cyklu, podobnych obliczeń należy dokonać w przypadku krótszego cyklu miesięcznego. Długość dni płodnych jest obliczana nie tylko na podstawie owulacji, ale też żywotności plemnika, który może przetrwać nawet 4 dni zanim trafi do komórki jajowej.  Niezależnie od regularności  i długości cyklu należy pamiętać, iż żadna naturalna metoda nie daje stuprocentowej gwarancji.

Określanie dni płodnych - obserwacja gęstości śluzu

Kolejną metodą określania dni płodnych jest obserwacja śluzu, która polega na obserwacji gęstości śluzu, kiedy staje się gęsty, ciągnący i przezroczysty jest to śluz zwany estrogennym występujący w czasie około owulacyjnym i sygnalizuje on nadejście dni płodnych.

Określanie dni płodnych - mierzenie temperatury

Inną naturalną metodą  określenia dni płodnych jest mierzenie temperatury, wymaga ona wyjątkowej systematyczności, gdyż pomiar temperatury powinien być  wykonywany codziennie rano przed wstaniem z łóżka, o tej samej godzinie, dni podczas których temperatura jest podwyższona uważane są za płodne.