Płeć mózgu, psychocybernetyka i sekret dobrego życia

PyschocybernetykaLudzki mózg to chyba najbardziej fascynujący organ w naszym ciele, to 20% energii wyprodukowanej przez nasz organizm. Gdy nie śpimy nasz mózg jest w stanie wyprodukować energię, która jest w stanie rozświetlić żarówkę. O mózgu krąży wiele mitów, postaramy się rozwiać przynajmniej kilka z nich.

Na początku należy wspomnieć, że w każdym ludzkim mózgu znajdziemy około 100 miliardów neuronów. Średnica pojedynczego neuronu to zaledwie 0,01 mm, ale taki neuron potrafi mieć kilka metrów długości. Jeszcze kilka lat temu powszechnie myślano, że neurony tworzą się tylko w dzieciństwie. Obecnie wiemy, że to nieprawda. Neurogeneza zachodzi w naszych mózgach przez całe życie. Rozwiązujesz krzyżówki, uczysz się języków obcych, uprawiasz sport? Każda nowa aktywność dostarcza do mózgu nowych bodźców, dzięki temu szybciej tworzą się nowe neurony.

Nasz mózg, aż w 80% składa się z wody, bardzo przypomina dobrze wszystkim znaną galaretkę. Co ciekawe mózg nie boli...

Wykorzystujemy jedynie 10% zdolności mózgu. To oczywiście mit. Wykorzystujemy cały potencjał jaki ma nasz mózgu, każda jego część ma przypisaną jakąś funkcję. Natomiast prawdą jest, że możemy usprawnić funkcjonowanie naszego mózgu. Wystarczy tylko odpowiednio go ćwiczyć. Bywa, że nie mamy czasu na dodatkową aktywność... Nie musimy się martwić na zapas. Każde wspomnienie, każda nowa myśl, nawet drobny pomysł tworzy nowe połączenie w naszym mózgu.

Prawdą jest, że mężczyźni mają nieco większy mózg niż kobiety. Natomiast naukowcy nie zauważyli różnicy w sprawności. Wynika z tego, że panowie mają większe mózgi, ale mózgi pań są nieco bardziej wydajne. W latach 80 XX wieku rozpętała się prawdziwa burza, genetyk Anne Moir opublikowała swoją słynna książkę "Płeć mózgu". Przedstawiła w niej różnice w budowie mózgu kobiety i mężczyzny, które jej zdaniem mają znaczący wpływ na to, że inaczej postrzegamy otaczający nas świat.

Autorka twierdzi, że na nasz mózg bardzo silnie oddziaływają hormony. To one decydują o tym, jakiej płci jest nasz mózg. Należy pamiętać, że płeć biologiczna nie ma nic wspólnego z płcią mózgu. Bywa, że w ciele kobiety znajdziemy męski mózg i odwrotnie. Osoby, które mają kobiecy mózg lepiej radzą sobie z relacjami międzyludzkimi. Sprawniej odczytują mowę ciała, są bardziej empatyczne. Szybciej zjednują sobie sympatię drugiej osoby. Natomiast posiadacze męskiego mózgu bardziej skupiają się na jednej, konkretniej osobie i to na niej chcą zrobić dobre wrażenie. W internecie znajdziemy mnóstwo interaktywnych testów, które pozwolą nam sprawdzić jakiej płci jest nasz mózg. Według autorki nie istnieje damski czy męski mózg w 100%. Nawet najbardziej kobieca dama ma w sobie pierwiastek męski i nawet najbardziej męski macho ma w sobie okruch kobiecości. I bardzo dobrze, dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej się porozumiewać i budować trwałe więzi.

Siła naszego umysłu

Psychocybernetyka jest to zbiór zasad, reguł, które pozwolą nam wbudować w swoją podświadomość Automatyczny Mechanizmu Sukcesu - przydaje się on osobom, które mają niską samoocenę. Zniwelowanie błędnych przekonań o samym sobie pozwala na łatwiejsze odnoszenie sukcesów w życiu. Dzięki psychocybernetyce możemy osiągnąć każdy zamierzony cel. Wszystko zależny od tego jak bardzo przeprogramujemy nasz mózg. Wytrenowanie u siebie Automatycznego Mechanizmu Sukcesu pozwala zbudować całkiem nowy obraz własnej osoby, pozwala pokonać swoje mentalne ograniczenia.

Sekret dobrego życia

Książka "The Secret" (Rhonda Byrne) to prawdziwy hit wydawniczy ostatnich lat. Została przetłumaczona na ponad 20 języków. Książka trafiła na listy bestsellerów między innymi w USA, Hiszpanii, Kanadzie, Niemczech, a także w Polsce. Tytułowy sekret to tak zwane Prawo Przyciągania. Według autorki naszymi myślami, nawet nieświadomie przyciągamy wszystko co nas spotyka. Dobre i złe rzeczy, bez wyjątków. Nasze myśli w tym przypadku działają jak swoisty magnes. Wedle tej teorii jeśli myślimy o czymś wyjątkowo intensywnie to wcześniej czy później się stanie. Dlatego warto jak najczęściej myśleć pozytywnie. Im więcej pozytywnych, myśli tym więcej pozytywnych rzeczy czeka nas w życiu. Wedle autorki książki dzięki stosowaniu "Sekretu" zapewnimy sobie idealne życie.

Wielką fanką "Sekretu" jest znana, amerykańska dziennikarka Oprah Winfrey.

Podsumowując, nasz mózg jest naszym centrum sterowania. To dzięki niemu jesteśmy jacy jesteśmy. Nasz mózg, podobnie jak mięśnie możemy codziennie trenować. Dzięki temu będziemy sprawni intelektualnie do późnej starości.

Warto też stosować dietę, która poprawi funkcjonowanie naszego mózgu. Jak wcześniej wspominano nasz mózg aż w 80% składa się z wody, dlatego musimy pamiętać by była ona obecna w naszej diecie w dostatecznych ilościach. Nasz mózg kocha cukier, zastrzyk glukozy daje mu prawdziwy zastrzyk energii. Gdy czeka nas duży wysiłek umysłowy, a my chcemy żeby nasz mózg działał efektywnie najlepiej co pół godziny serwować mu niewielki zastrzyk cukru. Słodki batonik w tym wypadku nie zda egzaminu. Poziom cukru w naszej krwi wzrośnie błyskawicznie, ale i równie szybko opadnie. Nasz mózg lubi też wszystko to co zawiera w sobie kwasy omega. Dlatego jeśli chcemy poprawić sprawność naszego umysłu jedzmy jak najczęściej łososia, orzechy, oliwę z oliwek i jajka. Wyeliminujmy z naszego jadłospisu jedzenie wysoko przetworzone. Zbyt duża ilość tłuszczów trans może sprawić, że nasz mózg może się skurczyć...

Natomiast czy nasz mózg jest w stanie zaprogramować nasze szczęście? To sprawa dyskusyjna. Na pewno każdy może spróbować i przetestować na sobie działanie "Sekretu" czy psychocybernetyki. Być może dzięki nim odniesiemy prawdziwy, życiowy sukces...

Źródła:

  1. https://www.miod-malina.pl/
  2. https://www.flstrefa.pl/
  3. https://www.erainformatyki.pl/